Lietadlo na letisku

Tipy a triky, ako sa pripraviť na cestu lietadlom a na nič nezabudnúť – vrátane cesty na letisko

Ak už máte za sebou niekoľko letov, pravdepodobne sa viete pripraviť a zabaliť na cestu rýchlo a efektívne. Pri vašich predchádzajúcich cestách ste určite získali radu skúseností, takže viete, čo robiť a čomu sa vyvarovať. Ak však cestujete po prvýkrát, všetky tie veci okolo cestovania lietadlom môžu byť stresujúce.

Rezervácia letenky, balenie, preprava na letisko, check-in, je toho veľa, z čoho môžete mať pri prvej ceste ťažkú hlavu. Preto sme pre vás pripravili tohto praktického sprievodcu, v ktorom nájdete zopár tipov a trikov, ako zvládnuť prípravu na let ako profík.

Čítajte pravidlá leteckej spoločnosti

Viete, na čo si dať pozor pri cestovaní lietadlom? Čo robiť a čomu sa vyvarovať? Ak cestujete s leteckou spoločnosťou prvýkrát, odporúčame oboznámiť sa s jej pravidlami. Mohlo by vás zaujímať, akou formou si viete rezervovať letenky, aké zmeny viete urobiť v rámci rezervácie a kedy najneskôr, či je možný aj online check-in, aké sú poplatky a pod.

Je k dispozícii mobilná aplikácia leteckej spoločnosti? Takáto aplikácia vám ponúka prehľad o vašich letenkách, cez ňu môžete zvyčajne vykonať rôzne zmeny, rezervovať si sedadlo a pod.

Určite si overte, aké sú podmienky ohľadom batožiny. Je jednoduché ju zbaliť, ak však opomeniete požiadavky leteckej spoločnosti, môže sa vám to vrátiť pri jej kontrole.

Oboznámte sa s letiskom

Ak vstupujete do neznámeho objektu, vždy je dobré vopred si ho virtuálne čeknúť. Nájdite si čas a navštívte webovú stránku letiska. Nájdete tam užitočné informácie, rady a pokyny, ako aj odpovede na najčastejšie otázky.

Určite sa vám zíde, keď budete vedieť, ako vyzerá letisková hala, kde sú brány, kde čakáreň, aké máte možnosti občerstvenia a stravovania, kde sa nachádza zmenáreň a bankomaty, či je prístupná sieť wi-fi a pod.

Hala na letisku
Hala na letisku

Tieto znalosti vám pomôžu zvládnuť kontrolu na letisku bez zhonu a stresu. Dokonca aj v prípade neočakávaného meškania letu sa nebudete cítiť takí stratení.

Ak vás počas letu do cieľovej destinácie čaká medzipristátie, dajte si tú námahu a oboznámte sa aj s letiskom, na ktorom lietadlo pristane. A v neposlednom rade aj s letiskom, kde budete vystupovať.

Batožina – najväčšia výzva pre cestujúcich

Balenie batožiny na cestu je jednou z najstresujúcejších úloh, ktoré na cestujúceho čakajú. Stalo sa vám niekedy, že napriek všetkej starostlivosti, ktorú ste baleniu venovali, vás neopúšťal pocit, že ste doma zabudli niečo dôležité? Aby ste sa tomu vyhli, pripravte si kontrolný zoznam nevyhnutných vecí.

Mnohí cestujúci obmedzia svoje potreby tak, aby sa zbalili iba do palubnej batožiny. Vo všeobecnosti môžete mať na palube 2 batožiny: menší kufor, ktorý spĺňa požiadavky na rozmery, alebo batoh, a jednu osobnú batožinu v podobe kabelky, tašky alebo menšieho batohu.

Batožina má stanovenú aj určitú povolenú hmotnosť, nad tento limit vám môžu byť účtované poplatky navyše. To sa týka najmä zapísanej batožiny, ktorú si zaregistrujete a odovzdáte pri check-in pulte na letisku. Pokiaľ ide o hmotnosť zapísanej batožiny, jej obmedzenia sa líšia v závislosti od druhu letu (domáci, zaoceánsky, a pod.) alebo leteckej spoločnosti.

Aby ste si ušetrili stres spojený s batožinou, určite využite kabínové kufre, ktoré majú rozmery vyhovujúce pre lietadlové batožinové priestory.

Pozor na pravidlá balenia tekutín. Skontrolujte zoznam zakázaných predmetov. Nezabudnite si zobrať lieky, ktoré vám pomôžu s bežnými problémami a ťažkosťami, ako sú lieky proti bolesti, antihistaminiká a lieky na žalúdok, a uchovávajte ich v malom vrecúšku alebo taške, ktorú môžete nosiť so sebou.

Niečo do batožiny, niečo na seba

S balením batožiny úzko súvisí aj rozhodovanie, čo si obliecť pred letom. Jednoduchý cestovateľský tip, ktorý vám s touto dilemou môže pomôcť, je vrstvenie oblečenia.

Viac vrstiev má niekoľko výhod. V prvom rade, nikdy neviete, aké teplo alebo zima bude na letisku alebo v lietadle. A po druhé, keď si na seba oblečiete viac oblečenia, uvoľníte si tak miesto v batožine. Takéto riešenie vám pomôže aj na spiatočnej ceste, keď budete potrebovať vtesnať do batožiny nakúpené suveníry.

Vrstvené oblečenie vám pomôže aj pri samotnej kontrole na letisku, keď budete vyzvaní vyzliecť sa. Pozor na opasky a kovové prvky na oblečení, budete musieť prejsť cez detektor kovov. Vyberte si tiež topánky, ktoré si môžete rýchlo vyzuť alebo obuť.

Vytlačte si dokumenty

Môže sa zdať, že jednoduchšie je cestovať s lístkami a certifikátmi stiahnutými do telefónu, no nie vždy je to pravda. Ak máte dokumenty v papierovej podobe, check-in môže byť v skutočnosti rýchlejší.

Ak vás na letisku vyzvú, aby ste predložili nejaké doklady a dokumenty, je dobré mať všetko na jednom mieste, ako sa preklikávať medzi e-mailom a rôznymi aplikáciami v mobile. Pri papierových dokumentoch, najmä ak dôjde k meškaniu letu, sa tiež nemusíte obávať o vybitú batériu telefónu, alebo inú komplikáciu s elektronikou.

TIP: Nespoliehajte sa len na elektroniku, a dôležité informácie, adresy či telefónne čísla – najmä nutné kontakty v cieľovej destinácii a dôležité kontakty na blízkych ľudí doma – si napíšte po starom aj do nejakého notesu. Pretože, čo by ste spravili pri strate alebo poškodení telefónu? Z vlastnej skúsenosti vieme, že mobil sa môže ako naschvál pokaziť 1 hodinu pred cestou na letisko a bez podpornej staromódnej prípravy by to mohlo pokojne znamenať aj konečnú pre cestovanie.

Letenka a cestovný pas
Letenka a cestovný pas

Stiahnite si offline mapy a užitočné aplikácie

Stiahnite si mapy a používajte ich offline. Toto je skvelý cestovateľský trik, pretože pri cestovaní do novej krajiny nemusíte mať nepretržitý prístup na internet. Aj keď offline mapy ponúkajú v porovnaní s online mapami obmedzené funkcie, pri navigácii v novom meste sa určite hodia.

Jazyk môže byť veľkou prekážkou pri cestovaní do novej krajiny. Nemusíte rozumieť informačným tabuľkám, jedlám a nápojom na reštauračnom menu, alebo sa ocitnete v situácii, keď nebudete schopní komunikovať s miestnymi obyvateľmi. Prekladač Google je dokonalým bezstresovým riešením pre všetky problémy súvisiace s komunikáciou počas cestovania.

Nabíjačka a univerzálny adaptér

Vždy si vezmite so sebou minimálne dve nabíjačky na mobil. Majte ich v príručnej taške alebo kabelke, aby ste k nim mali počas ciest ľahký prístup. Váš telefón bude pravdepodobne vaším záchranným lanom počas letu aj pobytu. Či už ho používate na navigáciu, fotografovanie alebo zostávate v kontakte s blízkymi, je potrebné, aby fungoval.

Prečo druhá nabíjačka? Tá vám zaistí, že svoj telefón môžete mať stále nabitý a pripravený na použitie, a to aj v prípade, že pôvodnú nabíjačku stratíte alebo poškodíte. Pribaľte si aj prenosnú powerbanku. Tá sa vám zíde, ak máte naplánované dlhé výlety mimo možnosti pichnúť nabíjací kábel do elektrickej zásuvky.

Rôzne krajiny používajú rôzne typy koncoviek a zásuviek, ktoré môžu alebo nemusia byť kompatibilné s vašimi káblami a elektronickými zariadeniami. Zadovážte si univerzálny adaptér, takto nemusíte zháňať adaptér špecifický pre danú krajinu. Dnes sa väčšina adaptérov dodáva s portmi USB.

Prázdna fľaša na vodu

Na predmety, ktoré si môžete vziať so sebou do lietadla, sa z bezpečnostných dôvodov vzťahuje niekoľko obmedzení. Dobrou správou však je, že si do lietadla môžete vziať vlastnú cestovnú fľašu na vodu. Tá však musí byť prázdna, keď prechádzate bezpečnostnou kontrolou, aby ste sa vyhli problémom.

Keď prejdete bezpečnostnou kontrolou, môžete ju naplniť pitnou vodou z verejnej fontány a pokračovať v ceste s nápojom, ktorý vás nestál ani cent – hlavne sa však nemusíte spoliehať na nikoho iného, či vám poskytne možnosť napiť sa vtedy, keď to budete potrebovať.

Sledujte kurzový lístok NBS

Aj keď je pohodlné vymeniť si peniaze za miestnu menu na letisku, vyhnite sa tomu, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Letiskové výmenné kurzy sú zväčša tie najhoršie. Je to preto, že zmenárne na letisku majú vyššie režijné náklady, a preto môžu účtovať vyššie poplatky alebo ponúkať menej výhodné výmenné kurzy ako iné miesta.

Zmeňte si preto eurá za inú menu v banke alebo v renomovanej zmenárni vo vašom okolí.
Nečakajte na výmenu na posledný deň pred letom. Kurzový lístok Národnej banky Slovenska sa oplatí sledovať už niekoľko týždňov vopred.

Ak si už musíte vymeniť peniaze na letisku, zmeňte si len najnevyhnutnejšiu sumu. Prípadne zvážte použitie kreditnej karty, na ktorej sa neúčtujú poplatky za zahraničné transakcie a zväčša majú výhodné výmenné kurzy.

Verejná sieť Wi-Fi jedine cez virtuálnu súkromnú sieť VPN

Počas cestovania odporúčame používať sieť VPN (Virtual Private Network). Poskytuje vyššie zabezpečenie údajov a väčšie súkromie pri používaní verejných sietí Wi-Fi.

Ľudia sa počas cestovania často spoliehajú na verejné prístupové body Wi-Fi na letiskách, v kaviarňach a hoteloch. Tieto verejné siete môžu byť nezabezpečené a môžu predstavovať hrozbu pre kľúčové osobné informácie, ako sú prihlasovacie údaje a bankové údaje.

VPN dokáže zašifrovať vašu internetovú aktivitu a sťažiť komukoľvek zachytiť a prečítať vaše údaje. VPN vám tiež môže poskytnúť novú IP adresu na ochranu vašej online identity a polohy. Uistite sa, že sieť VPN, ktorú si vyberiete, funguje v krajine, ktorú plánujete navštíviť.

Cestovné poistenie

Ak cestujete do zahraničia autom, prirodzene dbáte na to, aby vaše vozidlo bolo v stopercentnom stave. Dožičíte mu servisnú prehliadku, skontrolujete výbavu a rezervné koleso, natankujete plnú nádrž. Skontrolujete PZP, prípadne havarijnú poistku a pridáte k nej cestovné poistenie pre cestujúcich.

Tip: Chystáte sa na dlhú cestu autom? Viete, ako ho pripraviť, aby vás nenechalo v štichu?

Cestovné poistenie by však malo byť samozrejmosťou aj pri cestovaní lietadlom. Hoci sa môže javiť ako výdavok navyše, zíde sa vám, ak v cudzej krajine nastanú problémy. Vy alebo člen vašej rodiny môžete ochorieť, môže dôjsť ku krádeži alebo zmeškáte let, scenárov je nekonečne veľa.

Skontrolujte predpisy a požiadavky na cestujúcich deň pred odletom

Podmienky letu sa môžu zmeniť zo dňa na deň, preto si deň pred odletom alebo v deň odletu skontrolujte situáciu. Let môžu oddialiť rôzne štrajky, alebo sú vydané nové bezpečnostné požiadavky pre horúčavy, lesné požiare, víchrice a iné nepredvídané riziká.

Cestovanie s deťmi

Pri cestovaní s deťmi je dôležité, aby všetky deti, vrátane bábätiek, mali vlastný doklad totožnosti a aby ste prišli na letisko včas. Ak cestujete s dojčaťom, na výlet si môžete vziať so sebou jeden detský košík, skladací kočík alebo detskú autosedačku a detskú výživu.

Cestovanie s deťmi môže byť zábavným a obohacujúcim zážitkom, no občas môže byť aj stresujúce a náročné. Aby bol váš zážitok z cestovania s deťmi čo najlepší, pripravte si tašku s ich obľúbenými knihami a hračkami a vždy si so sebou vezmite aj nejaké drobné občerstvenie.

Určite odporúčame let bez medzipristátia. Pomôže, ak si zarezervujete let, ktorý by sa kryl so zaužívaným časom spánku vašich detí. Udržujte dieťa aktívne pred nástupom do lietadla, aby potom prespalo čo najväčšiu časť letu.

Je toho oveľa viac, na čo si dať pozor pri cestovaní s deťmi, preto sa tejto otázke venujte v dostatočnom časovom predstihu. Zamerajte sa na to, ako letieť s deťmi, či hradíte letenku pre dieťa v plnej sume, či potrebuje vlastné sedadlo, má nárok na batožinu a pod.

Príďte včas

Chytiť lietadlo nie je ako chytiť autobus; je to oveľa dlhší proces. Všeobecne sa odporúča prísť na letisko aspoň dve hodiny pred letom. Pred medzinárodným letom si vyhraďte aj tri hodiny.

Výhľad na odtely
Výhľad na odtely

Potrebujete totiž pohodlne zariadiť parkovanie, check-in a odbavenie batožiny, ako aj prejsť bezpečnostnou kontrolou. A aj presuny vrámci letiska môžu byť časovo náročné – najmä na väčších letiskách ako napr v Paríži, Amsterdame ale aj vo Viedni. Zvyšok času budete môcť stráviť v pohodlí reštaurácie alebo baru, vychutnať si občerstvenie a osviežujúci nápoj alebo urobiť posledné nákupy pred letom.

Vlastné auto vs. taxi

Zbalení, pripravení, môže sa ísť. Už ste rozmýšľali nad tým, ako sa dostanete na letisko? Zvažovali ste verejnú dopravu, vlastné auto alebo si objednáte taxi? Všetky z týchto možností majú svoje výhody aj nevýhody.

Verejná doprava nie je veľmi spoľahlivý spôsob, ako sa dostať na letisko. Vlak, autobus alebo MHD nemusí ísť v správnom čase, môže sa zdržať na zástavkách a vy dorazíte do cieľa s meškaním. Navyše, žiadna verejná doprava vás nedovezie až priamo k dverám terminálu. Musíte tiež zaplatiť lístok za každého cestujúceho, takže pre štvorčlennú rodinu sú to štyri lístky namiesto jedného cestovného za taxík.

Ak sa rozhodnete ísť vlastným vozidlom, cestujte vo vlastnej réžií a v prípade potreby si môžete urobiť prestávky, najmä pri cestovaní s deťmi. Zvyčajne je to lacnejšia forma prepravy ako využiť taxík.

Na druhej strane, hoci existujú rôzne možnosti parkovania s rôznymi poplatkami, stále tu ostávajú obavy o bezpečnosť vášho vozidla. Tie sú o to väčšie, ak sa jedná o nové vozidlo, ktoré iba nedávno zliezlo z výrobnej linky. No ani poškodenie staršieho ojazdeného auta vám na pohode nepridá.

Tip: Čaká vás prepis auta? V tomto komplexnom sprievodcovi sa dočítate, čo k prepisu auta potrebujete a na čo si dať pozor.

Ak si objednáte taxi, máte zaručené, že vystúpite nedaľeko vchodu do terminálu. Odpadajú problémy s parkovaním a hľadaním voľného parkovacieho miesta. Vaše auto zostane bezpečne doma v garáži, kde na vás počká do vášho príchodu. Výhodou prepravy na letisko taxíkom je aj to, že nešoférujete vy. To je zvlášť výhodné, ak letíte z mesta, ktoré nepoznáte, nemusíte sa predierať mestom a riskovať, že let zmeškáte, ak niekde zle odbočíte.

Cestovanie taxíkom môže byť nákladné v závislosti od toho, ako ďaleko od letiska bývate. Tiež nemáte zaručené, že nejaký taxík bude voľný, keď ho budete potrebovať, najmä, ak si jeho rezerváciu necháte na poslednú chvíľu. Akékoľvek zdržanie potom môže mať za následok zmeškanie letu.

Cenovo môže byť veľmi podobné, či si objednáte taxík, alebo zaplatíte dlhodobé parkovanie na letisku – závisí to však samozrejme od doby pobytu, koľko času budete preč, a tiež ako ďaleko to máte na letisko.

Parkovanie

Parkoviská na letiskách, najmä tie najbližšie k terminálu sa počas sezóny a sviatkov rýchlo zapĺňajú, takže najlepšie urobíte, ak si miesto zarezervujete vopred.

Ak využívate letiskové parkovisko, nespoliehajte sa na to, že si spomeniete, kde ste auto zaparkovali. Odfoťte si parkovacie miesto, možno nejaký stĺp, značku alebo iný výrazný bod blízko vášho parkovacieho miesta, aby ste si ľahko osviežili pamäť, keď sa vrátite z cesty.

Na záver

Na záver už len posledná rada: okrem leteniek a batožiny nezabudnite na dobrú náladu. Prihlásenie sa, kontrola a nástup do lietadla je dlhý proces, preto sa vyzbrojte úsmevom. Stať sa môže hocičo, a hoci sa pracovníci letiska usilujú urobiť maximum pre vaše pohodlie, niekedy zasiahne vyššia moc, tvoria sa rady, vypadne technika, let mešká.

Majte na pamäti, že vždy môžete požiadať o pomoc. Môžete byť akokoľvek pripravení, stačí maličkosť, aby vás to vyviedlo z miery. Každý skúsený cestovateľ predsa letel po prvýkrát. Možno to teraz nepôjde hladko, o to viac budete pripravení na ďalšiu cestu. Najviac však pohode môže pomôcť dostatok času – preto nechoďte na letisko na poslednú chvíľu.

Tak teda šťastný let, priatelia!

Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO

sk_SKSlovenčina